Jdi na obsah Jdi na menu
 


Simpsonovi

Simpsonovi

Simpsonovi (angl. The Simpsons) je americký animovaný seriál vytvořený režisérem Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse pro televizi FOX. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, k datu 8. prosince 2009 má 21 sérií a 448 epizod. Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna roku 1987, ovšem ne jako dvaadvacetiminutový seriál, ale jako dvouminutový skeč v Show Tracey Ullmanové, kterou tehdy vysílala americká televizní stanice Fox. Kresby skečů byly neumělé a celkem během tří sezón vzniklo 48 skečů.[1]

Poté vznikl první díl řádných dvacetiminutových epizod s názvem Vánoce u Simpsonových (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire), seriál měl obrovský úspěch a tak byl přesunut do hlavního vysílacího času.

Námět

Základní koncept Simpsonů vymyslel jejich tvůrce Matt Groening během patnácti minut, kdy seděl v čekárně u producenta Jamese L. Brookse, kterému měl dát námět na animovaný seriál. Groening původně uvažoval, aby byl seriál podle jeho komiksových stripů Life in Hell, pak ho napadl námět na Simpsonovy, jako na nefunkční rodinu.[2]

Rodina Simpsonových

Při volbě jmen mnoha postav seriálu se nechal Matt Groening inspirovat svým nejbližším okolím:[3]

Základní rodinu Simpsonových tvoří rodiče Homer Simpson a Marge Simpsonová, děti Bart, Líza a Maggie, pes Spasitel a kočka Sněhulka II., která však nešťastně zemřela v díle Já, robot (15. série). Líza si našla novou kočku Sněhulku III., která se jí nešťastně utopila v akváriu, i čtvrtá Lízina kočka Coltrane zemřela, tentokrát vyskočila z otevřeného okna, až pátá kočka, kterou Líza pojmenovala opět Sněhulka II. - ta jí zůstala. Další příbuzenstvo jsou sestry Marge Patty a Selma Bouvierovy, Homerův otec Abe, Homerova matka Mona Simpsonová, která je na útěku před zákonem a později v 19. sérii zemře, jeho nevlastní bratr Herbert Powell a nevlastní sestra, poprvé spatřena v epizodě Obtěžoval jsem anglickou královnu (angl. The Regina Monologues), až po postavy, které se nikdy neobjevily, pouze se o nich mluvilo. Mezi takové patří Homerův bratranec Frank, z kterého se později stala Františka, pak se dal k nějaké okultní sektě, kde mu říkají „Matka Shabooboo“.

Místa, ve kterých se seriál odehrává jsou různorodá, nejčastěji se děj odehrává ve fiktivním městě Springfield, bydlišti většiny hlavních postav. A jak říká sám Matt Groening: I když pocházím ze Springfieldu v Illinois, název Springfield jsem zvolil proto, že je to jedno z nejčastějších jmen měst a osad v USA.

Film

Související informace lze nalézt také v článku Simpsonovi ve filmu.

V roce 2006 se objevily zprávy, že Matt Groening souhlasí s celovečerní verzí seriálu. Film Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie), uvedený 27. července roku 2007, má charakter dílu „protaženého“ do délky filmu.

Příběh filmu se točí kolem Homera, který zaviní největší katastrofu světa. Celý film je tvořen pomocí 2D technologie, na rozdíl od mnoha 3D animovaných filmů (ale i ve filmu je několik 3D scén, evidentně renderovaných pomocí počítače). Většina kopií filmu má v ČR český dabing, stejný jako dabing seriálu.

Za pozornost stojí i fakt, že česky dabovaná verze filmu unikla na peer-to-peer sítě dříve než verze anglická.[4]

Vysílání v ČR

V ČR měli Simpsonovi premiéru v roce 1992 a to na České televizi. Ta vysílala Simpsonovy takřka nepřetržitě, ovšem hlavně v poslední době velmi často měnila vysílací časy i kanál - Simpsonovi se stěhovali z brzkých odpoledních do večerních hodin a opačně a také z ČT 1 na ČT 2. Koncem roku 2009 zakoupila vysílací práva TV Prima, která Simpsonovy reprízuje na kanálu COOL od 1. série. S reprízou začala 1. ledna 2010 uvedením 10 dílů najednou.Aktuálně zakoupila i nejnovější 21. sérii.. Česká televize skončila s premiérovým vysíláním Simpsonových zhruba v březnu 2010, kdy dokončila 20. sérii a pokračuje jejím reprízováním.

Dabing

Režisérem českého znění Simpsonových je Zdeněk Štěpán, který v roce 2000 získal za režii dabingu seriálu cenu Františka Filipovského.

Slovenský dabing Simpsonových neexistuje, televizní stanice na Slovensku užívají českou jazykovou verzi.

Zajímavosti

Ocenění

Hvězda Simpsonů na Hollywoodském chodníku slávy

Simpsonovi v průběhu své televizní existence získali řadu ocenění. Jen tak náhodně: Bart Simpson byl časopisem Time vedle Franka Sinatry či Stevena Spielberga umístěn do žebříčku padesáti nejvlivnějších osobností v zábavním průmyslu. Simpsonovi mají také svou vlastní hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a také překonali dosavadní rekord seriálu Flinstoneovi v počtu epizod.

Vtipy, kterých si každý nevšimne

Pokud se zpomaleně krokují jednotlivé snímky animace, je možno nalézt nečekané vtípky od tvůrců The Simpsons. Obvykle jde o nápisy, tváře postav známých osobností, které se mihnou v pozadí, děj v pozadí je v rozporu s logikou příběhu a podobně. Za zmínku stojí i fakt, že čeští dabéři občas nestihnou přeložit některé nápisy v pozadí či na cedulích (např. protože probíhá dialog mezi zásadními postavami nebo není dostatečně zřetelný kontext), které jsou mnohdy velmi vtipné až sarkastické. Z mnohých epizod jsou patrné i osobní názory autorů na svět, politiku Spojených států, globální problémy atd. [zdroj?]

Tabule

V úvodní znělce většiny dílů píše Bart na tabuli větu, kterou dostal za trest. Text věty je téměř pokaždé jiný (např.: „Už nikdy nebudu použ. zkr.“) až na malé výjimky, kdy se scéna s tabulí opakuje pouze asi ve 3 dílech (např. Písek není přísada do sendviče [Sandwich → Sand = písek], Nejsem roztomile drzý).

Gauč

Většina dílů obsahuje i drobný vtípek, kdy rodina usedá na gauč před televizi a během této činnosti se jí přihodí drobný problém. Tato scénka bývá pro každý díl jiná, jsou však i případy, kdy se opakuje vtípek z dříve vysílané epizody. (Např. gauč je pryč.)

Speciální čarodějnické díly

V těchto dílech rozdělených většinou na 3 nezávislé příběhy se objevují parodie na nejrůznější horory (Noční můra v Elm street, Osvícení apod.), obvykle zemře několik postav a objevují se i nové postavy (např. mimozemšťané Kang a Kodos). Díly obvykle nemají s celkovým dějem nic společného (kvůli poměrně časté smrti hlavních postav). Ke speciálním čarodějnickým dílům většinou autoři přidávají také "hrůzyplné titulky" doplněné humorným českým dabingem např. "V českém znění hrůzu naháněli" apod.

Billboardy

Od poloviny 20. série je tu novinka:ve znělce se objeví billboard s vtipným textem.

D'oh!

V roce 2003 bylo Homerovo oblíbené "D'Oh" zařazeno do oficiálního slovníku anglických slov.rodinka-gauc.jpeg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

By:Sc03p!0n

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ss

(hned bych ti vykourila, 6. 2. 2011 15:17)

pico si fkt cool boy hned bych ti vykourila

Re: ss

(sabina, 23. 4. 2014 12:40)

hej na internetu nebud sp

kgkkkjkkijkkikkk

(865698659856, 23. 4. 2014 12:33)

kiéojzgrfb

facebok

(ss, 23. 4. 2014 12:38)

co piste nudim se du na facebok cus

HNUS SIMSNOVI

(juja PACINKOVA, 23. 4. 2014 12:36)

pícovská rodinka

supr lisa

(homer, 23. 4. 2014 12:29)

supr lísa> že je jí 8 let a je tak moc chytrá

super simpsnovi

(sabina, 23. 4. 2014 12:24)

jo simpsnovi jsou fak supr nejvíc se mi líbí líza